Robert Sheckley        Potwory

   Kordowir i Hum stali na skalistym szczycie góry i obserwowali z dużą przyjemnością nowe zjawisko. Było to niewątpliwie najnowsze zjawisko jakie zdarzyło się od pewnego czasu.

    - Sądząc z tego, jak błyszczy w słońcu, powiedziałbym, że to jest z metalu - zauważył Hum.

    - Zgadzam się, ale jak się to trzyma w powietrzu? - zapytał Kordowir.

   Nie odrywali wzroku od doliny, w której działa się ta nowa rzecz: Spiczasty obiekt unosił się nad ziemią. Z jego dolnego końca wypływała substancja przypominająca ogień.

    - Balansuje na kolumnie ognia - powiedział Hum. To chyba oczywiste, nawet dla twoich starych oczu.

   Kordowir uniósł się wyżej na grubym ogonie, żeby uzyskać lepszy widok. Obiekt opadł na ziemię i ogień zgasł! - Zejdziemy, żeby się temu przyjrzeć z bliska? - spytał Hum.

   - Dobrze. Myślę, że mamy dość czasu... Zaczekaj! Jaki to dziś dzień?

   Hum policzył w milczeniu.

    - Piąty dzień Luggatu - odpowiedział.

   - Przekleństwo! - jęknął Kordowir. - Muszę iść do domu i zabić żonę.

    - Do zachodu jest jeszcze kilka godzin - uspokoił go Hum. - Zdążysz zrobić i jedno, i drugie.

   Kordowir nie był taki pewien.

    - Nie chciałbym się spóźnić - powiedział.

   - Wiesz, jaki jestem szybki. Jak się zrobi późno, pobiegnę przodem i ja ci ją zabiję - zaoferował się Hum. Co ty na to?

   - Jesteś bardzo miły. - Kordowir podziękował młodszemu koledze i razem zaczęli ześlizgiwać się ze stromego zbocza.

   Na dole obaj mężczyźni zatrzymali się przed metalową rzeczą i podnieśli się na ogonach.

   - To jest większe niż myślałem - odezwał się Kordowir mierząc wzrokiem metalowy przedmiot. Ocenił, że jest nieco dłuższy niż ich wioska i szeroki na pół wioski. Przeczołgali się dokoła rzeczy stwierdzając, że metal był obrobiony, prawdopodobnie ludzkimi mackami.

   W oddali zaszło małe słońce.

   - Myślę, że powinniśmy wracać - powiedział Kordowir zauważywszy brak światła.

   - Ja mam jeszcze dużo czasu - Hum z dumą napiął mięśnie.

   - Tak, ale mężczyzna lubi zabić swoją żonę sam.

   - Jak chcesz.

   Szybkim tempem ruszyli do wsi.    W domu żona Kordowira kończyła kolację. Zgodnie z wymaganiami etykiety była zwrócona tyłem do wejścia. Kordowir zabił ją jednym potężnym uderzeniem ogona, wywlókł ciało na zewnątrz i zasiadł do posiłku.

   Po jedzeniu i medytacji poszedł na Zgromadzenie. Hum z niecierpliwością, młodego wieku już tam był, opowiadając o metalowym przedmiocie. Pewnie zrezygnował z kolacji, pomyślał Kordowir lekko zbrzydzony.

   Kiedy młody człowiek powiedział swoje, Kordowir wyłożył własne obserwacje. Jedyną rzeczą, jaką dodał do relacji Huma, była myśl, że metalowy przedmiot może zawierać istoty rozumne.

   - Dlaczego tak sądzisz? - spytał Miszil, inny członek starszyzny.

   - Z powodu ognia, który wychodził z przedmiotu, kiedy opadał, a przestał wychodzić, kiedy przedmiot stanął na ziemi. Domyślam się, że wyłączyła go jakaś istota.

   - Niekoniecznie - przeciwstawił mu się Miszil. Dyskusja przeciągnęła się do późna w nocy. Potem zebrani się rozeszli, zakopali zamordowane żony i poszli spać.

   Leżąc w ciemności Kordowir stwierdził, że nie wie jeszcze, co sądzić o tej nowej rzeczy. Powiedzmy, że zawiera ona istoty inteligentne, ale czy moralne? Czy mają zdolność rozróżniania dobra i zła? Kordowir wątpił w to i z tą myślą zasnął.    Następnego ranka wszyscy mężczyźni z wioski udali się do metalowego przedmiotu. Było to jak najbardziej właściwe, ponieważ zadaniem mężczyzny jest badanie rzeczy nowych i ograniczanie liczebności kobiet. Utworzyli krąg wokół przedmiotu i dyskutowali nad tym, co może być w środku.

    - Jestem pewien, że to będą ludzie - odezwał się Esktel, starszy brat Huma. Kordowir potrząsnął całym ciałem na znak niezgody.

   - Raczej jakieś potwory - powiedział. - Jeżeli wziąć pod uwagę...

    - Niekoniecznie - przerwał mu Esktel. - Weź pod uwagę logikę budowy naszego ciała. Jedno centralne oko...

   - Ale w wielkiej przestrzeni zewnętrznej może istnieć wiele obcych ras, w większości różniących się od ludzi. W nieskończoności...

   - Jednak logika naszej...

   - Jak powiedziałem - ciągnął Kordowir - jest nieskończenie mała szansa, że będą podobni do nas. Weźmy, na przykład, ich pojazd. Czy my zbudowalibyśmy...

   - Jednak stojąc na gruncie logiki - mówił Esktel - łatwo się przekonać...

   Przerwał Kordowirowi po raz trzeci. Ten jednym ruchem ogona rzucił Esktela o metalowy przedmiot. Esktel upadł na ziemię martwy.

   - Rzeczywiście mój brat często zachowywał się jak cham - zauważył Hum. - Na czym stanąłeś?

   Ale Kordowirowi znów przerwano. Kawał metalu osadzony w większym kawale metalu zaskrzypiał i przesunął się, a na jego miejscu stało stworzenie.

   Kordowir natychmiast upewnił się, że miał rację. To, co wypełzło z otworu, miało dwa ogony. Było pokryte częściowo skórą, częściowo metalem. A jego kolor! Kordowir aż się otrząsnął.

   To coś miało kolor wilgotnego, obdartego ze skóry ciała.

   Mieszkańcy wioski cofnęli się, czekając na to, co przybysz zrobi. Początkowo nie robił nic. Stał na metalowej powierzchni i baniaste zwieńczenie jego ciała obracało się w lewo i w prawo. Nie towarzyszyły temu jednak żadne ruchy ciała, które mogłyby nadać temu gestowi jakiś sens. Wreszcie istota podniosła obie macki i wydała jakieś dźwięki.

    - Czy myślisz, że to próbuje się porozumieć? - spytał Miszil cicho.

   W dziurze pojawiły się trzy dalsze istoty z metalowymi kijami w mackach. Wydawały do siebie dźwięki.

    - Stanowczo nie są humanoidalne - stwierdził Kordowir. - Następne pytanie to, czy są istotami moralnymi. Jedna z istot spuściła się po metalowej powierzchni i stanęła na ziemi. Pozostałe skierowały swoje metalowe kije w dół: Wyglądało to na jakąś ceremonię religijną.

   - Czy istota tak odrażająca może mieć poczucie moralności? - spytał Kordowir, a jego skórą wstrząsnął dreszcz obrzydzenia. Z bliska stworzenia były tak paskudne, że przekraczało to ludzkie wyobrażenie: Te banie na szczycie ich ciał mogą pełnić rolę głów, uznał Kordowir, choć nie przypominało to żadnej głowy, jaką widział. Przez środek przedniej części głowy, zamiast gładkiej, pełnej charakteru powierzchni, przebiegało podłużne wzniesienie. Po jego obu stronach były okrągłe otwory, a dalej za nimi dwie narośle. W dolnej zaś połowie głowy, jeżeli to była głowa, biegło czerwonawe poprzeczne rozcięcie. Kordowir przypuszczał, że natężywszy wyobraźnię można to uznać za usta.

   Ale to jeszcze nie wszystko. Istoty miały taką budowę, zauważył Kordowir, że ujawniała się struktura kostna. Kiedy poruszały mackami, nie był to wdzięczny, płynny gest istoty ludzkiej, lecz raczej jakieś kanciaste pozy konarów drzew.

    - Wielki Boże - jęknął Gilrik, mężczyzna w wieku pośrednim. - Należałoby ich pozabijać, żeby skrócić ich męki.

   Pozostali mężczyźni podzielali chyba jego uczucia, bo wszyscy posunęli się do przodu.

   - Zaczekajcie! - krzyknął jeden z młodzików. - Spróbujmy się z nimi porozumieć, jeżeli to możliwe! Może jednak są istotami moralnymi. Przestrzeń zewnętrzna jest ogromna i wszystko jest w niej możliwe.

   Kordowir opowiedział się za natychmiastową likwidacją, ale i tak mieszkańcy wioski zatrzymali się, żeby sprawę przedyskutować. Tymczasem Hum z właściwą mu brawurą podczołgał się do istoty stojącej na ziemi.

    - Cześć - powiedział Hum. Istota coś odpowiedziała.

   - Nie rozumiem - stwierdził Hum i zaczął się czołgać z powrotem, ale istota zamachała swoimi sztywnymi mackami, jeżeli to były macki, i wskazała na jedno ze słońc wydając dźwięki.

   - Ciepło, prawda? - potwierdził Hum wesoło.

   Potem istota znów wydając dźwięki wskazała na ziemię.

   - Zbiory mieliśmy w tym roku nie najlepsze - rzucił Hum niezobowiązująco.

   Potem istota wskazała na siebie i zabulgotała. w

   - Zgadzam się - powiedział Hum. - Jesteś brzydki jak grzech.

    Potem ludzie poczuli głód i odczołgali się do wioski.

   Tylko Hum został słuchając dźwięków, jakie do niego wydawały istoty. Kordowir czekał na niego z niepokojem.

   - Wiesz co? - powiedział Hum po powrocie. - Myślę, że oni chcą się nauczyć naszego języka. Albo chcą mnie nauczyć swojego.

   - Nie rób tego! - zawołał Kordowir dostrzegając mglisty zarys wielkiego zła.

   - Myślę; że jednak to zrobię - mruknął Hum. Razem wspięli się po zboczu do wsi.    Tego popołudnia Kordowir udał się do zagrody z nadliczbowymi kobietami i formalnie spytał młodej kobiety, czy zechce być panią jego domu przez dwadzieścia pięć dni. Oczywiście zgodziła się z wdzięcznością.

   W drodze powrotnej Kordowir spotkał Huma, również wybierającego się do zagrody.

   - Właśnie zabiłem żonę - wyjaśnił Hum, niepotrzebnie, bo w przeciwnym razie po co szedłby do magazynu zapasowych kobiet?

   - Czy wybierasz się jutro oglądać te istoty? - spytał Kordowir.

   - Chyba tak - odpowiedział Hum. - Jeżeli nie wydarzy się nic nowszego.

   - Musimy się dowiedzieć, czy to są istoty moralne czy potwory.

    - Słusznie! - zgodził się Hum i poczołgał się swoją drogą.    Wieczorem, po kolacji odbywało się Zgromadzenie. Wszyscy mieszkańcy wsi byli zgodni, że przybysze nie są humanoidami. Kordowir ostro bronił tezy, że sam ich wygląd wyklucza wszelką myśl o człowieczeństwie. Coś tak obrzydliwego nie może mieć żadnych zasad moralnych, poczucia dobra i zła, a przede wszystkim, pojęcia prawdy.

   Młodzi ludzie nie zgadzali się z nim, może dlatego, że od dawna nie wydarzyło się nic nowego: Wskazywali, że metalowy przedmiot był niewątpliwie dziełem inteligencji. Inteligencja automatycznie zakłada zdolność dostrzegania różnic, także między dobrem a złem.

   Rozwinęła się smakowita dyskusja. Olgolel przeciwstawił się Arastowi i został przez niego zabity. Mawrt w przystępie gniewu nietypowym dla tak łagodnego zwykle młodzieńca zabił trzech braci Holianów i sam z kolei został zabiły przez Hurtia, który też się zaperzył. Słychać było, że nawet nadliczbowe kobiety kłócą się w swojej zagrodzie na końcu wsi.

   Zmęczeni i szczęśliwi, mieszkańcy wioski udali się na spoczynek.    Dyskusje nie wygasały przez następne kilka tygodni, choć poza tym życie toczyło się jak zwykle.

   Kobiety wychodziły rankiem, zbierały żywność, przygotowywały ją do spożycia i składały jaja. Jaja odnoszono nadliczbowym kobietom do wysiadywania. Jak zwykle wykluwało się około ośmiu kobiet na jednego mężczyznę. W dwudziestym piątym dniu małżeństwa, albo nieco wcześniej, mężczyzna zabijał żonę i brał następną.

   Mężczyźni schodzili w dolinę do statku słuchać jak Hum uczy się języka przybyszów. Potem, kiedy to się stało nudne, wrócili do zwyczajowych wędrówek po górach i lasach w poszukiwaniu czegoś nowego.

    Przybysze nie oddalali się od swego statku, wychodząc na zewnątrz tylko, kiedy przychodził Hum.

   Po dwudziestu czterech dniach od pojawienia się przybyszów Hum oświadczył, że potrafi się z nimi jako tako porozumiewać.

   - Mówią, że przybyli z daleka - powiedział Hum tego wieczoru w wiosce. - Mówią, że są dwupłciowi, tak jak i my, i że są ludźmi, jak i my. Mówią, że są jakieś powody I ich odmiennego wyglądu, ale tej części nie zrozumiałem.

    - Jeżeli uznamy ich za ludzi - powiedział Miszil - to będzie znaczyć, że wszystko, co mówią, jest prawdą.

    Pozostali mieszkańcy wsi zatrzęśli się na znak zgody.

    - Mówią, że nie chcą naruszać naszego życia, ale bardzo chcieliby je poznać. Chcą przyjść do wioski i patrzeć na nas.

    - Nie widzę powodu, dlaczego mielibyśmy im nie pozwolić - odezwał się jeden z młodszych mężczyzn.

    - Nie! - krzyknął Kordowir. - To jest igranie ze złem. Te potwory są zdradliwe. Może nawet są zdolne do mówienia... nieprawdy. - Wielu starszych potaknęło, ale przyparty do muru Kordowir nie przedstawił żadnego dowodu na poparcie swoich potwornych oskarżeń.

    - Przecież - wskazał Sil - z faktu, że wyglądają jak potwory nie można wnioskować, że również myślą jak potwory.

   - Można - upierał się Kordowir, ale został przegłosowany.

   Hum ciągnął dalej.

   - Zaoferowali mi, czy też nam, tego nie jestem pewien, różne metalowe przedmioty, które, jak twierdzili, mogą robić różne rzeczy. Nie zareagowałem na to naruszenie etykiety, gdyż uznałem, że winna jest ich ignorancja.

   Kordowir skinął głową. Młodzieniec się rozwijał. Wreszcie zaczynał dawać dowody, że wie co to dobre maniery.

    - Chcą przyjść do wsi jutro.

   - Nie! - krzyknął Kordowir, ale znów go przegłosowano.

    - Nawiasem mówiąc - powiedział Hum na zakończenie - jest wśród nich kilka kobiet. Te z bardzo czerwonymi ustami to kobiety. Ciekawe będzie popatrzyć, jak je zabijają. Jutro mija dwadzieścia pięć dni od ich przybycia.    Następnego dnia istoty przybyły do wioski, wspinając się powoli i z wysiłkiem po skałach. Mieszkańcy mogli zaobserwować niezwykłą kruchość ich kończyn i przerażający brak zręczności.

   - Za grosz wdzięku - mruczał Kordowir. - I wszyscy wyglądają jednakowo.

   W wiosce istoty zachowywały się okropnie. Wpełzały i wypełzały z chat. Kręciły się przy zagrodzie z nadliczbowymi kobietami. Ruszały i oglądały jaja. Przyglądały się mieszkańcom przez jakieś czarne błyszczące przedmioty.

   Po południu Rantan, jeden ze starszych, uznał, że czas zabić żonę. Odsunął więc z drogi przybyszów, którzy akurat wpełzli do jego chaty i roztrzaskał swoją kobietę o ścianę.

   Dwójka przybyszów natychmiast opuściła jego chatę coś do siebie z ożywieniem pokrzykując.

   Jeden miał czerwone usta kobiety.

   - Widocznie przypomniał sobie, że czas zabić swoją samicę - zauważył Hum. Mieszkańcy wioski czekali, ale nic się nie zdarzyło.

   - A może - powiedział Rantan - chciałby, żeby ktoś to zrobił za niego? Może u nich jest taki zwyczaj.

   Bez dłuższych deliberacji Rantan strzelił samicę przybysza ogonem.

   Samiec przeraźliwie krzyknął i skierował metalowy kij na Rantana, który padł martwy.

   - Dziwne - powiedział Miszil - czyżby to oznaczało niezadowolenie?

   Ośmioro istot z metalowego przedmiotu utworzyło ciasny krąg. Jedna trzymała nieżywą samicę, reszta skierowała metalowe kije we wszystkie strony. Hum podszedł do nich i spytał co się stało.

   - Nie rozumiem - powiedział Hum po rozmowie z nimi. - Używali słów, których mnie nie uczyli. Ale domyślam się, że mają o coś żal.

   Potwory wycofywały się z wioski. Inny młody człowiek uznał, że nadszedł czas i zabił swoją żonę stojącą w drzwiach chaty. Grupa potworów zatrzymała się mamrocząc z ożywieniem. Po chwili przywołali Huma.

   Po rozmowie z nimi ciało Huma wykonywało ruchy wprost niewiarygodne.

   - Jeżeli dobrze zrozumiałem - powiedział Hum - oni zabraniają nam zabijać nasze kobiety.

   - Co? - krzyknęli mieszkańcy wioski.

   - Spytam ich jeszcze raz.

   Hum odbył jeszcze jedną naradę z obcymi, którzy wymachiwali trzymanymi w mackach kijami.

   - To prawda - powiedział Hum i bez zbędnych wstępów machnął ogonem, przerzucając jednego z potworów na drugi koniec placu. Inne natychmiast zaczęły używać swoich kijów, jednocześnie wycofując się pospiesznie.

   Po ich odejściu mieszkańcy wioski doliczyli się siedemnastu zabitych mężczyzn. Hum jakimś cudem ocalał.

    - Czy teraz mi uwierzycie? - krzyknął Kordowir. - Te stworzenia rozmyślnie powiedziały nieprawdę. Obiecały, że nie zrobią nam nic złego, a potem zabiły siedemnastu ludzi. To nie tylko akt niemoralny, ale więcej - ukartowane wielokrotne morderstwo!

   Rzeczywiście przechodziło to ludzkie wyobrażenie.

   - Rozmyślne kłamstwo! - Kordowir wydusił z siebie to bluźnierstwo chory z obrzydzenia. Ludzie nigdy prawie nie wspominali o możliwości rozmyślnego powiedzenia nieprawdy.

   Mieszkańcy wioski nie posiadali się z gniewu i odrazy, kiedy uświadomili sobie, że może istnieć istota zdolna do kłamstwa. I jeszcze na dodatek to zbiorowe morderstwo z premedytacją.

   Wszystko to razem było jak jakiś koszmarny sen. Nagle stało się jasne, że te stworzenia nie zabijają swoich samic. Zapewne pozwalają im składać jaja bez żadnych ograniczeń. Sama myśl mogłaby przyprawić najsilniejszego mężczyznę o mdłości.

   Nadliczbowe kobiety wyrwały się ze swojej zagrody i przemieszawszy się z żonami dopytywały się, co się stało. Kiedy się dowiedziały, były dwukrotnie bardziej oburzone niż mężczyźni, bo taka już jest natura kobiet.

   - Zabić ich! - ryknęły zapasowe kobiety. - Wara im od naszych obyczajów! Nie pozwólmy im szerzyć niemoralności!

   - To prawda - przyznał ze smutkiem Hiram - należało to przewidzieć.

    - Trzeba ich natychmiast pozabijać! - krzyknęła jedna z kobiet. Jako nadliczbowa nie miała na razie imienia, ale w pełni nadrabiała ten brak ekspansywną osobowością.

    - My, kobiety, pragniemy żyć moralnie i przyzwoicie, wysiadując w zagrodzie jaja, póki nie nadejdzie czas małżeństwa. A potem dwadzieścia pięć cudownych dni. Czy można żądać czegoś więcej? Te potwory chcą zniszczyć nasz obyczaj. Chcą, żebyśmy byli równie potworni jak oni.

   - Widzicie teraz? - wrzasnął na mężczyzn Kordowir. - Ostrzegałem was, uprzedzałem, ale nie słuchaliście mnie. W chwilach zagrożenia młodzi muszą słuchać starszych. - W gniewie uderzeniem ogona zabił dwóch młodzików. Widzowie przyjęli to brawami.

   - Trzeba ich przepędzić - krzyczał Kordowir. - Zanim nas zatrują.

   Wszystkie kobiety rzuciły się, żeby pozabijać potwory. - Oni mają te zabijające kije - zauważył Hum. - Czy samice wiedzą?

   - Nie sądzę - powiedział Kordowir. Był teraz całkowicie spokojny. - Może idź i powiedz im.

    - Jestem zmęczony - powiedział Hum niezadowolony. - Ja tłumaczyłem. Idź ty.

   - No, dobrze, chodźmy razem - zaproponował Kordowir, mając dość młodzieńczych dąsów Huma. W towarzystwie chyba połowy męskich mieszkańców wioski pospieszyli w ślad za kobietami.

   Dogonili je na urwistych zboczach wznoszących się nad statkiem przybyszów. Hum powiedział o śmiercionośnych kijach; podczas gdy Kordowir rozważał zagadnienie..

    - Zrzucajcie na nich głazy! - powiedział kobietom. Może uda się wam rozłupać ten metalowy przedmiot.

   Kobiety zaczęły z wielką energią spychać w dół kamienie. Niektóre trafiały w metalowy przedmiot. Natychmiast z przedmiotu wytrysnęły ogniste linie i wiele kobiet zginęło. Ziemia zatrzęsła się pod nogami.

   - Odsuńmy się stąd - zaproponował Kordowir. - Kobiety doskonale dają sobie radę, a ja nie lubię, jak ziemia się pode mną trzęsie.

   Wraz z resztą mężczyzn odczołgali się na bezpieczną odległość i stamtąd obserwowali przebieg akcji.

   Kobiety padały na lewo i na prawo, ale otrzymały posiłki kobiet z sąsiednich wsi, które przybyły na wieść o zagrożeniu. Teraz walczyły o swoje domy i o swoje prawa, z zawziętością, której nie mógł dorównać żaden mężczyzna. Metalowy przedmiot bluzgał ogniem po stromych zboczach, strącając na siebie jeszcze więcej głazów. Na koniec z dolnego krańca przedmiotu wystrzelił wielki ogień.

   Przedmiot uniósł się w górę tuż przed wielką lawiną. O mało nie zawadził o górę, a potem wzniósł się coraz wyżej, aż stał się małym czarnym punktem na tle tarczy większego słońca. Potem znikł.    Tego wieczoru stwierdzono, że zniknęły pięćdziesiąt trzy samice. Było to korzystne, gdyż zmniejszyło nadwyżkę kobiet. Problem byłby szczególnie odczuwalny, bo zabrakło też siedemnastu mężczyn.

   Kordowir czuł się szczególnie dumny z siebie. Jego żona zginęła chwalebnie w walce, ale natychmiast wziął sobie nową.

    - Myślę, że przez jakiś czas powinniśmy zabijać nasze żony częściej niż co - dwadzieścia pięć dni - zaproponował na wieczornym Zgromadzeniu. - Póki wszystko się nie unormuje.

   Ocalałe kobiety, które tymczasem wróciły do swojej zagrody, usłyszały go i odpowiedziały entuzjastycznymi okrzykami.

   - Ciekawe, dokąd te potwory poleciały - przedłożył Zgromadzeniu pytanie Hum.

   - Pewnie poszukać jakiejś bezbronnej rasy, którą mogliby ujarzmić - powiedział Kordowir.

   - Niekoniecznie - wtrącił Miszil i rozgorzała wieczorna dyskusja.

Przełożył Lech Jęczmyk

    powrót